"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszlosci, ten nie jest godzien szacunku terazniejszosci, ani nie ma prawa do przyszlosci"


20 Lutego 1920 Marszalek Jozef Pilsudski







Po długich poszukiwaniach idąc śladem męskiej linii przodków Małeckich , doszedłem do Niegolewa. Tu zastałem pierwsze zapisy . Przy poszukiwaniach korzystałem z mikrofilmów z ksiąg parafialnych . Niegolewo to wielkopolska wieś z bardzo bogatą i piękną historią. Przez 5 wieków, bez przerwy, była własnością rodu Niegolewskich. Pochodziły stąd znakomite postaci takie jak ,Andrzej i Władysław Niegolewscy. Tutaj do 1940 roku stał jedyny w Polsce pomnik poświęcony Polakom walczącym u boku Napoleona pod Somosierrą w 1808 roku. W 1928 roku był w Niegolewie prezydent Mościcki. Mała wieś, ale poprzez wybitne postaci, z ogromnym wpływem na sprawy, które w Polsce się działy. Poza tym urokliwe miejsce: zabytkowy pałac, kaplica św. Anny, spichlerz z 1835 roku, park, grobowiec, piękne stawy, spokój i . Wieś położona jest 40 km na zachód od Poznania, między Bukiem a Opalenicą. Proszę zresztą spojrzeć na mapkę.

Wybrałem się wobec tego do Niegolewa. W zasadzie nie po dokumenty bo takie już posiadałem ale żeby tam być. Niegolewo współczesne to zapomniana wioska po dawnym PGR. Widok pałacu i otoczenia raczej nie przypomina dawnej świetności . Niestety dwór z czasów naszego przodka został spalony w 1895 i na jego miejscu powstał nowy murowany. Oto kilka zdjęć z współczesnego Niegolewa.

Brama wjazdowa do dworu w Niegolewie .



Współczesne zdjęcie dworu w Niegolewie.

Staw w parku Niegolewskim Wracamy do dokumentów genealogicznych : ekonom majątku Niegolewskiego Adalbertus Małecki syn Marcina i Agnieszki w dniu 26 sierpnia 1780 bierze ślub z Magdaleną Gurgus córką Piotra Gurgusa. Ślubu udziela proboszcz Adalbertus Chwałkowski /w nie istniejącej już kaplicy w Niegolewie. /Obecną kaplicę wybudowano w 1920 roku/. Adalbertus to oczywiście łacińska nazwa Wojciecha./akt nr 24/

Nie jest on jedynym Małeckim w Niegolewie ma jeszcze brata Stanisława który jest w Niegolewie piwowarem , Stanisław żeni się w 1778 z Reginą. W tym czasie żyją tu jeszcze inne małżeństwa Małeckich: Mateusz z żoną Agnes , Franciszek z żoną Marianną ,Matthias z żoną Hedvigs . Trudno ustalić czy to są bracia lub kuzyni Adalbertusa. Uważam ,że to są bracia. Ogólnie Małeckich w maleńkim wówczas Niegolewie żyje około 30-40 osób. Jak wyglądało Niegolewo ? Trochę może nam przybliżyć ten opis sporządzony w 1784 roku. Opis obejmuje dwór jak również chałupę naszego przodka ekonoma Adalbertusa.

Siedem miesięcy po ślubie 29 kwietnia 1781 r w Niegolewie rodzi się im pierworodny syn dwojga imion :Marcus, Antoniusz Małecki. Rodzicami chrzestnymi są nie byle kto bo Antoni i Katarzyna Chłapowska posesorzy Niegolewa

Właściciele wielkiego majątku „Dobra Rycerskie Cieśle , Majątek w Stawianach i Pawłowo Skockie razem 1126 ha .. Proszę zauważyć ,że drugie imię dziecka Antoni to dla szacunku znamienitemu chrzestnemu. Następne dziecko rodzi się 8 maja 1782,dziewczynka Niepomucena , Katarzyna . Za pewnie imię Niepomucena to po chrzestnej matce Niepomucenie Chłapowskiej z Chłapowa h. Dryja synowa Ksawerego Chłapowskiego. 6 września 1783 urodził się Adalbertusowi Małeckiemu drugi syn Stanisław ,Kostka , to nasz przodek. Pozwolę sobie pokazać kopię aktu urodzenia. Tłumaczenie tego zapisu . Niegolewo rok jak wyżej dnia 6 września chrzczę potomka ja ksiądz Tomasz Grocholski ,dwojga imion Stanisław Kostka i Franciszek ……..Rodzicami chrzestnymi są: magnificentia Ksawery Chłapowski posesor Niegolewa i Joanna Tymieniecka. Ksawery Chłapowski (1751-1801) to uczestnik sejmu Czteroletniego i posesor Niegolewa, podczaszy Wschowski - poseł 1790 (woj. poznańskie ziemia wschowska) . Żona Ksawerego to Niepomucena Chłapowska, ich córka Barbara wyszła za mąż za gen . Dąbrowskiego tego z hymnu Polskiego co z ziemi włoskiej …. Dzieci piwowara Stanisława pozostały w Niegolewie a Adalbertus i jego dzieci rozproszyły się po przyległych parafiach. Szukałem śladów Małeckich na cmentarzu parafialnym w Buku.

Właściciele wielkiego majątku „Dobra Rycerskie Cieśle , Majątek w Stawianach i Pawłowo Skockie razem 1126 ha .. Proszę zauważyć ,że drugie imię dziecka Antoni to dla szacunku znamienitemu chrzestnemu. Następne dziecko rodzi się 8 maja 1782,dziewczynka Niepomucena , Katarzyna . Za pewnie imię Niepomucena to po chrzestnej matce Niepomucenie Chłapowskiej z Chłapowa h. Dryja synowa Ksawerego Chłapowskiego. 6 września 1783 urodził się Adalbertusowi Małeckiemu drugi syn Stanisław ,Kostka , to nasz przodek. Pozwolę sobie pokazać kopię aktu urodzenia. Tłumaczenie tego zapisu . Niegolewo rok jak wyżej dnia 6 września chrzczę potomka ja ksiądz Tomasz Grocholski ,dwojga imion Stanisław Kostka i Franciszek ……. .Rodzicami chrzestnymi są: magnificentia Ksawery Chłapowski posesor Niegolewa i Joanna Tymieniecka. Ksawery Chłapowski (1751-1801) to uczestnik sejmu Czteroletniego i posesor Niegolewa, podczaszy Wschowski - poseł 1790 (woj. poznańskie ziemia wschowska) . Żona Ksawerego to Niepomucena Chłapowska, ich córka Barbara wyszła za mąż za gen . Dąbrowskiego tego z hymnu Polskiego co z ziemi włoskiej ….

Dzieci piwowara Stanisława pozostały w Niegolewie a Adalbertus i jego dzieci rozproszyły się po przyległych parafiach. Szukałem śladów Małeckich na cmentarzu parafialnym w Buku.

Kościółek parafialny św. Krzyża w Buku z roku 1760 .

Jedyny znaleziony ślad po Małeckich na cmentarzu parafialnym.

Miasteczko Buk współcześnie. Nasz przodek Stanisław , syn Adalbertusa w 1814 lub 1815 żeni się w przyległej parafii we wsi Sarbia z Barbarą Mreda. (brak dokumentów z tych roczników). Długo głowiłem się nad nazwiskiem żony ponieważ w wykazach była zapisywana jako : Mreda, Miedzianka, Mredzionka. Po dokładnej analizie innych dokumentów ustaliłem ostatecznie wersję nazwiska Barbary jako Mreda. Jak wcześniej zaznaczyłem ,że brak jest istniejących dokumentów z ślubu jak również urodzenia naszego kolejnego przodka Józefa. Zagadkę rozwiązał dopiero zapis aktu zgonu Stanisława gdzie zrobiony jest wypis osieroconych dzieci w kolejności starszeństwa. Akta urodzeń młodszego rodzeństwa jest dostępne.

Zapis w księdze zgonów z 18 styczeń 1834 Sarbia (parafia Ceradź Kościelny) Zgon Stanisława Małeckiego lat 50 pozostały żona Barbara i 6cioro dzieci : Józef (1814 ?), Marianna (1815 ?), Michał(1816?) , Magdalena (4 czerwca 1819), Regina (22 czerwca 1822) , Franciszek (30 czerwca 1826 ). Tak więc nasz przodek Józef urodził się prawdopodobnie w 1913 – 1914 roku. Tak wygląda jego już wcale pokaźna gałęź rodzinna.

20 kwietnia 1856 roku Józefowi Małeckiemu i Franciszce z domu Stelmaszyk urodził się syn Wojciech.

Wojciech ma niespełna 4 lata jak w 1860 umiera jego ojciec Józef i półroczny braciszek Franciszek na nieznaną epidemię.

Matka w rok po śmierci męża , czyli w 1861 roku wychodzi powtórnie za mąż za 13 lat młodszego od siebie kawalera. Losy młodzieńca Wojciecha nie są mi znane , są trudne do odtworzenia. Można domyślać się, że zdobył wykształcenie co zaowocowało w dalszym życiu. W 1886 roku Wojciech mając lat 30 żeni się z młodziutką bo 17 to letnią Anną Kurzmann. Panna młoda to parafianka z Kruszwicy katoliczka. Wojciech również zapisany jest jako parafianin z Kruszwicy. Jako świadek na ich ślubie występuje Mauritius Szuman. Szumanowie to znamienity ród Niemiecki sprowadzony do Polski w 17tym wieku przez Jana Kazimierza Wazę. Ród społeczników lekarzy i prawników wielkich patriotów polskich. Mauritius Szuman 1854-1898 inż. Chemik , prawie rówieśnik Wojciecha. Co oni tam robili w tym czasie i skąd się znali. Ja uważam ,że ma to związek z nowo uruchomioną potężną cukrownią w Kruszwicy. ( 1882 pierwsza kampania) Martinus Szuman jest inżynierem chemikiem a po nabyciu praktyki w cukrowni w Kruszwicy zostaje dyrektorem technicznym w niezbyt odległej od Kruszwicy cukrowni Union w Pakości (uruchomiona w 1889) .Tak informacja ,że klinka Szumana w Toruniu i sierociniec dla dzieci ociemniałych to ta sama rodzina Szumanów.

Teraz trochę o rodzinie Anny Kurzmann. Anna była dzieckiem Wilhelma Kurzmann ( w księgach katolickich zapisywany jako Guilhelmus ), pochodzący z Niemieckiej rodziny ./Guilhelmus to łacińska nazwa Wilhelma/. Pradziadek Kurzmann używał imienia Wilhelm i tak podpisywał się na dokumentach. Wilhelm był wyrobnikiem i matki Augusty Mache , pracownikiem rolnym. Ślub wzięli w 1861 w Wytomyślu w kościele katolickim Św. Michała Archanioła. Kościół wybudowany w 1800 roku stoi do dziś . Nie omieszkałem go z Jolą zobaczyć i sfotografować.

Akt ślubu kościelnego Wilhelma Kurzmanna i Augusty Mache rok 1861

W 1862 roku w Doktorowie koła Grodziska Wielkopolskiego ałżeństwu Kurzmann rodzi się pierwsze lecz niestety nie żywe dziecko. W 1963 w Grodzisku Wielkopolskim rodzi się syn August, Paulus. W 1865 córka Agnes a następnie ,Anna moja babcia 26 października 1868 w Grodzisku Wielkopolskim.

10 lutego 1969 umiera ojciec Anny. Ania ma wtedy 5 miesięcy. W parę lat później w szpitalu w Grodzisku 9 czerwca 1876 umiera matka Augusta Kurzmann. Anna zostaje całkowitą sierotą. Dokładnie nie wiem kiedy Anną zaopiekowała się pani Grabowska i jak mówiła kuzynka Marysia, hrabina Grabowska. Nazywała się , Nepomucena Grabowska z domu Cińska i była córką ziemianina właściciela Młynkowa w pow. Szamotulskim w gminie przyległej do Grodziska. Była zamężna z Ignacym Grabowskim z Grodziska/ślub w 1851/. Prawdopodobnie w momencie zaopiekowania się Anną była już wdową. Jaki los był Anny jak znalazła się w Kruszwicy tego nie wiem. Ojciec Anny Kurzmann , Wilhelm naj prawdopodobnie pochodził z rodziny Olęderskiej przybyłej Łużyc i osiedlonej w wsi Wioska koło Rakoniewic. Matka Anny czyli moja pra babka Agusta Mache pochodziła z rodziny Ewangelickiej a wcześniej Luterańskiej uciekającej przed prześladowaniami z Dolnego Śląska . Urodziła się w przysiółku wioski Wioska o nazwie Blanke . Dziadek Wojciech i Anna prawdopodobnie zaraz po ślubie zamieszkali w Toruniu. Tam rodziły im się kolejno dzieci : w 1886 r Leon /urodził się jakoś tak bardzo szybko po ślubie/ ,w 1888 r. Aleksander, w 1890 r. Stanisław ,w 1893 Stefan . W tym czasie nasi dziadkowie mieszkają w Toruniu na Culmer Str. 88 , w roku 1896 rodzi się córka Irena . W książce adresowej Torunia z roku 1887 Adalbert Malecki kancelista sądowy zamieszkuje na ul. Culmer Chosse 69. Poniżej kopia strony z książki adresowej Torunia z 1887. Jak również zdjęcie domu nr.69 które zrobiła nasza dzielna kuzynka Marylka. Podobno już dom ten jest zburzony. Miejsce domu zaznaczyłem na starym palnie miasta Torunia.

W 1901 urodził się Bolesław

1904 Toruń -Książka adresowa Toruń 1904 –Kopista kancelaryjny /Pl. Wilhelma 4 W 1906 rodzi się syn Alfons

1908 Toruń – Książka adresowa Toruń – Kancelarzysta . Ul. Badenstr. 13 Właśnie tu urodziła się 1909 się córka Zofia,Helena /akt urodz nr. 124 / Prawdopodobnie w 1910 Dziadkowie przeprowadzają się do Malborka które wtedy nazywa się Marienburg. Na pewno ma to związek z pracą dziadka a przeprowadzki są wymuszane przez pracodawcę W 1911 roku 26 sierpnia rodzi się moja mama Izabela ,Helena . Moi dziadkowie Małeccy a rodzice mojej mamy mieszkają w Malborku na ulicy Muelengraben 47. Dziadek Wojciech jest kancelistą sądowym. Pani Nepomucena Grabowska trzymając na kolanach 1,5 roczną Izabellę zmarła mając lat 85 w dniu 7 grudnia 1912 roku o godzinie 19 45. Dalsze losy dziadków jeszcze są prze ze mnie nie odkryte. Dziadek Wojciech Małecki w 1921 ma 65 lat i prawdopodobnie odchodzi na emeryturę . W 1936 obchodzi złote gody w Żninie o czym można przeczytać w miejscowej gazecie.

Moja mama Izabela uczęszcza do Seminarium Nauczycielskiego prawdopodobnie w Bydgoszczy. A po jego ukończeniu podejmuje pracę w szkole. To zdjęcie mamy przed szkołą w Rogowie . Ta pani z lewej ,również

Nauczycielka to z domu Bacciarelli . W 1936 roku 11 czerwca Izabela mając lat 26 bierze ślub z Janem Maniak. Przyjęcie ślubne w domu swego brata Aleksandra.

W 1938 18 czerwca w Żninie mając lat 83 umiera dziadek Wojciech Małecki . Jako zawód wpisano emerytowany sekretarz sądowy. Nie wpisano miejsca ani daty urodzenia

W 1938 18 czerwca w Żninie mając lat 83 umiera dziadek Wojciech Małecki . Jako zawód wpisano emerytowany sekretarz sądowy. Nie wpisano miejsca ani daty urodzenia

Na tym kończę moje zapiski z genealogii rodziny Małeckich rodziny mojej mamy Izabeli. Która zmarła w 1948-04-07 w Brzegu Opolskim .To co udało mi się wygrzebać z dokumentów to dla uczczenia jej pamięci. Grób mojej mamy znajduje się Brzegu na zapomnianym cmentarzu obecnie w parafii wojskowej.

Tablica 10 -ciu pokoleń potomków Marcina Małeckiego w moim drzewie genealogicznym zapisanym w programie AHnenblatt. Ponieważ w PDF w dużym powiększeniu jest mało czytelna dołączam plik JPG.

Informacje tu zebrane zbierałem przez trzy lata. Korzystałem głównie z dostępnych materiałów w internecie : http://www.wtg-gniazdo.org/ http://poznan-project.psnc.pl/search.php http://www.szukajwarchiwach.pl/53/3843/0/str/3/15?ps=True#tabJednostki Kujawsko Pomorska Biblioteka Cyfrowa http://kpbc.umk.pl/dlibra Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa http://www.wbc.poznan.pl/ http://www.landeshauptarchiv-brandenburg.de/ http://www.oledry.nekla.pl/news/arch3.php https://familysearch.org/search/collection/list#page=1®ion=EURO http://www.mundia.com/pl/Tree/Family?tid=50871740&pid=13115313343 https://familysearch.org/search Jak również z kopii ksiąg metrykalnych w formie mikrofilmów zamawianych u Mormonów w Family History Center i przesyłanych z archiwum z Ameryki do Wrocławia gdzie mogłem z nich korzystać na czytnikach. Były to księgi metrykalne :Buka , Ceradza Kościelnego , Żnina ,Kruszwicy ,Wytomyśla, Grodziska Wielkopolskiego. Posiadam ponad 100 sfotografowanych bądź zeskanowanych dokumentów dotyczących bezpośrednio rodziny Małeckich . Moje drzewo genealogiczne opracowałem na programie Ahnenblatt. Nie jest on opublikowany w internecie . Program jest darmowy i można go samemu pobrać. Program posiada wersje językowa Polską . Mogę na żądanie wysłać plik który się załadowuje automatycznie do programu. Moje drzewo dotyczy rodziny Małeckich i Maniak. Po prostu moi przodkowie. Zawiera około 600 osób. Mój adres internetowy to andrzej65jar@wp.pl.